Darmowe programy graficzne

Czas czytania: 5 minut

Coraz więcej osób publikując COŚ w sieci chce, aby oprócz ciekawej treści uwagę przykuwał również aspekt estetyczny pracy. Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest istotne, jak dla nas, najistotniejsze. Od tego momentu rozpoczyna się relacja między twórcą a odbiorcą i to ona decyduje, ile potrwa. Niestety nie wszyscy są zapalonymi grafikami lub artystami z wrodzonymi umiejętnościami obsługi programów graficznym lub aplikacji do obróbki zdjęć. W czasach kiedy Instagram, Pinterest lub Tumblr zalały świat pięknymi obrazami, wzrosło grono użytkowników, którzy również chcieliby publikować treści miłe dla oka. Na szczęście internet oprócz tego, że jest kopalnią inspiracji, to również oferuje nam pomocne narzędzia, aby zostać #socialmedianinja.

Bazując na naszym doświadczeniu, moglibyśmy wymienić tutaj kilkadziesiąt, jak nie nawet kilkaset darmowych programów graficznych, z których mieliśmy okazję korzystać, ale czy potrzebujesz ogromnej listy darmowych programów, po której przeczytaniu nie będziesz wiedział, który tak naprawdę będzie dla Ciebie najlepszy? Rozwiążemy twój problem z wyborem, wybierając tylko te, które według naszej opinii są po prostu najlepsze. Rozsiądź się wygodnie. Gotowy? Zaczynamy!

CANVA


Interfejs do edycji grafiki jest bardzo czytelny i intuicyjny. Na początku wybierasz interesujący Cię projekt: wizytówka, logo, grafika na social media, tło na Facebooka, wpis na bloga, kolaż, plakat itp. i nie musisz martwic się o to, w jakim rozmiarze powinna być Twoja grafika. Program ma ustalony już domyślny format danego dokumentu. Możesz pracować na wybranym szablonie, który posiada już układ graficzny, kolor, font, wgrać swoje zdjęcia lub pracować na możliwych elementach graficznych. W kilka minut możesz zaprojektować ciekawą grafikę i dokument. Jedynym minusem jest, że niektóre opcje są płatne i musimy obejść się smakiem lub zapłacić 1$. Chcesz zacząć tworzyć? Zarejestruj się za darmo i gotowe, teraz wystarczy przelać to, co siedzi Ci w głowie na ekran.


Dostępność: Przeglądarka, aplikacja na iPada

GIMP


Klasyk w każdej liście z programami przeznaczonymi do grafiki, oczywiście nie bez powodu. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych programów graficznych do obróbki grafiki, który ma podobną funkcjonalność do płatnych programów typu: Photoshop, Adobe Ilustrator lub Corel Photo-Paint. Ma bardzo duży potencjał, lecz przez trudny i skomplikowany interfejs mało użytkowników potrafi docenić jego możliwości. Aby zacząć pracować w Gimpie niestety czeka nas długa i mozolna droga, aby nauczyć się korzystać z tego programu i tworzyć zaawansowane projekty. Trochę mogliśmy Cię przerazić, ale pamiętaj, że jak ogarniesz działanie GIMP-a i jego wszystkie funkcje, to nie będziesz miał problemu z żadnym darmowym programem do grafiki rastrowej, a nawet z tymi, za które trzeba zapłacić.


Dostępność: Windows, Linux, MAC OS

PHOTOPEA


Photoshop, kojarzysz? Jeśli wpadłeś na ten wpis, to na pewno kojarzysz i wiesz, że jest płatnym programem. A co gdyby znaleźć darmową wersję, która jest klonem Photoshopa? Tym właśnie charakteryzuje się darmowy program do tworzenia grafiki Photopea, jest prawie tym samym co płatny program Photoshop. W tym edytorze będziecie mogli w przejrzysty i prosty sposób pracować na warstwach, używać filtrów czy inteligentnych obiektów. Maski, krycie warstw? Też znajdziesz! A może szukasz czegoś do grafiki wektorowej? W Photopea również to możesz zrobić! Nie masz doświadczenia w grafice? Bez obaw, sam autor tworzy poradniki z obsługi swojego programu.


Dostępność: Przeglądarka

PIKTOCHART


Mimo że zdania są podzielone na temat tego darmowego programu, to nie możemy zarzucić, że nie jest idealny pod kątem robienia infografik. Ogromna ilość szablonów i ikon sprawia, że nawet laik, zrobi tam grafikę, która wprowadzi w zachwyt nie jednego odbiorcę. Oczywiście, nie wszystkie opcje są tam darmowe, lecz nie są one tak istotne, lecz jeśli będą Ci potrzebne, to kosztują dosłownie kilka złotych. Program jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, tak więc nie musisz sobie zadawać pytania, czy dasz radę nauczyć się go obsługiwać.


Dostępność: Przeglądarka

FOTOR


Nie wymagasz dużo od programu? Chcesz wykonać prostą czynność w krótkim czasie? Fotor jest dla Ciebie. Program oferuje użytkownikowi możliwość pracy offline na przejrzystym interfejsie, w którym nie ma opcji się zgubić. W tym programie masz możliwość szybkiej edycji zdjęć, zmiana rozmiaru, kadrowanie, dodawania ramek, tuszowanie, nakładanie tekstu lub ikon na obraz, a nawet tworzenie kolażu. Dostępność: Przeglądarka, aplikacja mobilna (Android, IOS)


Dostępność: Windows, Linux, MAC OS

INKSCAPE


Darmowy program do grafiki, który można określić mianem "3 razy naj" - Najlepszy, najstarszy i najbardziej rozbudowany program do grafiki wektorowej. Do wykonania podstawowych zadań bez problemu wystarczy. Program powstał w 2003 roku, a do dnia dzisiejszego zrzesza on ogromną społeczność dzięki swojej prostocie. Darmowa aplikacja jaką jest Inkscape oferuje użytkownikowi pracę na warstwach oraz narzędzia do tworzenia, takie jak: krzywe Beziera, linie odręczne i łamane, narzędzia do kaligrafii, narzędzia tekstowe i podstawowe kształty.


Dostępność: Mac OS X, Windows, Linux

BEFUNKY


Masz bujną wyobraźnie i jesteś kreatywny? BeFunky idealnie pozwoli Ci przelać to co siedzi Ci w głowie na ekran. Inne darmowe programy nie oferują tego co ten, edycja zdjęć, tworzenie kolażu, ogromna baza dodatków (ramki, klasyczne i komiksowe chmurki) i inne zaawansowane projekty. Obraz w stylu pop-art? A może malarstwa olejnego lub w stylu retro? Modyfikuj grafiki jak tylko chcesz, według twojego gustu.


Dostępność: Przeglądarka, aplikacja mobilna (IOS, Android)

PIXLR


PIXLR to kolejny naśladowca kultowego Photoshopa. PIXLR można podzielić na dwie aplikacje. Pierwsza o nazwie "Express" służy do podstawowej edycji obrazu. Druga to "Editor" która łudząco przypomina Photoshopa, niestety nie w 100%, lecz nie można mu odbierać tego, że ma dużo ciekawych funkcji (opcje mieszania, retusz itp). PIXLR cechuje również szybkość jego działania i niezawodność..


Dostępność: Przeglądarka, Windows, Mac OS X, aplikacja mobilna (IOS, Android)

POLARR


Nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu tej przeglądarkowej aplikacji, ponieważ Polarr świetnie naśladuje płatny program Lightroom. Polarr jest przeznaczony do prawie profesjonalnej obróbki zdjęć oraz dla osób, które już kiedyś miały styczność z obróbką fotografii. Zabawa światłem, tintą, kolorami, ekspozycją, wyostrzenie, usunięcie szumów - to tylko kilka podstawowych funkcji, a została jeszcze cała masa.


Dostępność: Przeglądarka, aplikacja mobilna (IOS, Android)

PHOTOSCAPE


Jeśli umiesz w Angielski to skorzystaj z fotoedytora Photoscape, czyli bardzo intuicyjnego programu do edycji zdjęć, tworzenia kolaży, zdjęć profilowych czy kartek okolicznościowych. Ten program do grafiki, mimo że jest darmowy, oferuje dość duży zasób narzędzi do edycji i filtrów do deliktnego retuszu. Oczywiście, niektóre funckje i możliwości są płatne, ale bez obaw do podstawowych czynności nie będą Ci potrzebne.


Dostępność: Windows, Mac OS

BLENDER


Nie zapomnieliśmy o osobach szukających programów do tworzenia grafiki 3D. Blender to wolne i otwarte oprogramowanie i najbardziej rozbudowany program do modelowania i renderowania animacji oraz grafiki trójwymiarowej. Blender posiada własny silnik graficzny, który pozwala tworzenie np. prezentacji interaktywnych, np. gier komputerowych . Jest kompletnie bezpłatny, dlatego cieszy się ogromną popularnością, więc bez problemu znajdziesz poradniki, które pozwolą Ci samodzielnie tworzyć magiczne rzeczy w trójwymiarze.


Dostępność: Windows, Linux, MAC OS

SCULPTRIS


Jeśli pokonała Cię obsługa Blendera wraz z poradnikami, spróbuj swoich sił w Sculptris. To również program do grafiki 3D, ale nie posiada tak rozbudowanego zaplecza, jak Blender dlatego nie nadaje się dla profesjonalistów, a dla osób, które chcą zacząć przygodę z grafiką trójwymiarową. Program odwzoruje rzeczywistość, dlatego, że wszystko tworzymy z kulki gliny, którą otrzymujemy na samym starcie programu. Według twórców w tym darmowym programie do grafiki możesz zrobić to, co zrobisz w rzeczywistości z prawdziwą kulką gliny.


Dostępność: Windows, Mac OS X

Darmowe programy graficzne - który jest najlepszy?

Nie może się obejść bez naszego kultowego powiedzenia "To zależy". Każdy przedstawiony przez nas program, ma swoje zalety np. w obróbce zdjęć i wady w tworzeniu infografik. Jedynym rozwiązaniem będzie podzielenie naszego zestawienia, pod kątem tego, do czego się nadają. Pamiętaj, czasem lepiej wybrać trudniejszy program, który posiada zdecydowanie więcej opcji, ponieważ gdy ogarniesz jego działanie, nie będziesz miał problemu z żadnym innym, a doświadczenie i umiejętność pozostanie z Tobą na długi czas.
Najlepsze darmowe programy graficzne - uniwersalne: CANVA, GIMP
Najlepsze darmowe programy graficzne - edytor zdjęć: Canva, FOTOR
Najlepszy darmowy program graficzny - infografiki: PIKTOCHART
Najlepsze darmowe programy graficzne - grafika 3D: BLENDER, SCULPTRIS

Programy graficzne - darmowe czy płatne?

Na to pytanie powinieneś sobie sam odpowiedzieć, a my jedynie możemy Cię nakierować odpowiednimi argumentami. Jeśli jesteś laikem, który potrzebuje jednorazowo użyć programu do grafiki lub masz zapał do bycia #grafikninja to zalecamy darmowe wersje programów, które na początek w zupełności wystarczą. Jeśli jesteś już zaawansowanym #grafikmaster to zalecamy zainwestowanie w samego siebie kupnem profesjonalnego programu, który otworzy Ci furtkę, spieniężenia twojego talentu i doświadczenia ale pamiętaj, to długa i ciężka droga.

Przeraziły Cię programy do tworzenia grafiki?

W naszym zespole mamy zawodowych grafików, którzy projektowanie i tworzenie mają w jednym palcu. Jeżeli chciałbyś skorzystać z naszego doświadczenia i umiejętności, zadzwoń, napisz i razem stworzymy coś unikatowego! Nie mniej jednak życzymy Wam miłej zabawy w tworzeniu własnych kompozycji. Grafika to bardzo ciekawa forma twórczości, w której możemy rozwijać swoje umiejętności i pasje, a przy tym nadać naszym zdjęciom na portalach społecznościowych czy wpisach na bloga, nową świeżość i przyciągającą uwagę formę.

Rate this post