Zmiana serwera krok po kroku

Czas czytania: 2 minut

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi klienci się do nas zwracają to chęć przejścia pod nasze skrzydła z dotychczasowego serwera. Aby ta zmiana, była lekka i przyjemna potrzebujemy od klienta kilka informacji, i możemy włączać maszynę zmian.

Na początek zadamy Ci parę pytań:

Czy jesteś właścicielem domeny? → sprawdzisz to na stronie www.who.is przy haśle: REGISTRAT będzie podany właściciel domeny lub usługodawca (np OVH, wtedy trzeba zgłosić się do tej firmy i zapytać o dane właściciela, jeśli nie pamiętasz i nie masz w skrzynce informacji o rejestracji, to prawdopodobnie ktoś inny jest właścicielem).

Jeżeli właścicielem domeny jest firma hostingowa, klient potrzebuje:
- adres domeny,
- dostęp (hasła),
- wcześniejszą zmianę właściciela na klienta (bezpłatnie),
- przekierowanie DNS (pol. system nazw domenowych) przez klienta (pot. Cesja1)

Wskazówka! Warto zainteresować się kto jest oficjalnym właścicielem domeny na danym serwerze. Ponieważ fakt, że corocznie ją opłacamy nie jest współmierna z tym, że jesteśmy w jej całkowitym posiadaniu. Jeżeli pokładamy duże zamiary i plany co do naszej strony www, to dobrze jest zadbać, aby od początku była ona naszą własnością. Przy późniejszych zmianach zaoszczędzimy sobie trudu odzyskania jej lub przeprowadzki na inny serwer.

Czy konta e-mail są w domenie (@ z adresem firmy)?
Jeżeli tak, to przed przeniesieniem domeny musimy skopiować całą zawartość poczty. Czynność tą dokonujemy w nocy, kiedy aktywność na stronie jest mała i zmiany nie utrudnią ciągłości korespondencji. To bardzo ważne! Później dane zostaną bezpowrotnie utracone.Jeżeli mamy już wszystkie informacje dotyczące naszej domeny. Przystępujemy do działania. Pierwszym krokiem jest stworzenie adresu produkcyjnego np. domena.m16.pl Twoja pierwotna strona nadal jest dostępna dla wszystkich użytkowników. To bardzo wygodne dla klienta, ponieważ nie odczuje zmian przy przenoszeniu strony www lub serwera.

Jeżeli jednak decydujesz się pozostać na dotychczasowych serwerze, lecz chcesz, abyśmy stworzyli dla Ciebie nową, spersonalizowaną stronę www.
W takim razie potrzebujemy tylko:
dostęp do FTP (pol. protokół transferu plików) i bazy danych. Dzięki temu jesteśmy w stanie oddać Państwu w pełni działającą stronę www, ulokowaną na wybranym przez Was serwerze, bez konieczności aktualizacji danych przez osoby trzecie.
Ważne!
Dostęp do ww. informacji jest bezpieczny. Nie mamy możliwości ingerowania w obecną stronę i w jej funkcje. Tworzymy nową stronę na adresie produkcyjnym np. domena.m16.pl i przenosimy ją na serwer w momencie, kiedy jest już całkowicie sprawna i gotowa do pracy.

1-Przelew wierzytelności, to umowa cywilnoprawna, w której wierzyciel (cedent) przenosi prawo do wierzytelności na osobę trzecią.

Rate this post