Domena internetowa co to?

Jest to przyjazny dla użytkowników unikalny adres internetowy (np. m16.pl), który pozwala im odnaleźć w sieci internet poszukiwane zasoby, takie jak strona www, serwer FTP, czy poczta e mail. Żadna domena się nie powtarza, a sama się z nazwy, rozszerzenia, co tworzy część adresu URL.

Wszystkie domeny internetowe wykorzystują usługę serwery DNS (ang. Domain Name System), której zadaniem jest przetłumaczenie przyjaznego dla człowieka tekstu, na techniczny, zrozumiały dla urządzeń adres.

Z jakich elementów składa się domena internetowa?

Domena internetowa składa się z:

  • Nazwa domeny,
  • rozszerzenie

https://nazwa-strony.pl
https:// -> protokół
nazwa-strony -> nazwa domeny
.pl -> rozszerzenie

http://www.nazwa-strony.com
http:// -> protokół
www. ->subdomena (nieobowiązkowa)
nazwa-strony -> nazwa domeny
.com -> rozszerzenie

W momencie, w którym przed domenę internetową dodajemy protokół, tworzy nam się adres URL. W URL również może wystąpić subdomena, ale nie jest ona wymagana.

Nazwy domen internetowych i subdomeny składa się z liter i cyfr. Znaki specjalne zostały ograniczone tylko do kreski („ - ”), które najczęściej zostają użyte jako oddzielenie wyrazów tak, aby były bardziej czytelne. Wielkość liter w domenie nie ma znaczenia. Nazwa domeny może zawierać specjalne litery języków (np. ą, ę, ć, ż), jednak przyjęło się ich nie używać.

Rodzaje rozszerzeń domen

  • domeny narodowe: .pl, .nl, .de, .fr
  • domeny funkcjonalne: .edu, .net, .mil, .gov
  • domeny funkcjonalne drugiego stopnia: .com.pl, .edu.pl, .info.pl
  • domeny regionalne: .waw.pl, .wroclaw.pl, .krakow.pl
  • domeny globalne najwyższego poziomu: .com, .net, .info, .org, .eu

W większości przypadków, przy rejestracji domeny należy za nią zapłacić, a także wymagane jest przedłużenie domeny co rok.

Nazwa domeny i rozszerzenie ma wpływ na widoczność w serwisie Google?

Tak, ale minimalny. Wcześniej miało większy wpływ, ale po aktualizacji algorytmu ten wpływ znacznie zmalał. Głównie rozsądnym pomysłem jest używanie krótkich, łatwych do zapamiętania i charakterystycznych nazw domen, tak, aby potencjalny użytkownik nie miał z nimi problemu.

Rozszerzenie powinno zostać wybrane na podstawie funkcjonalności strony internetowej, jak i miejsca, w którym będzie występowała. Odpowiedni wybór na podstawie tych wytycznych ma większy wpływ na wyświetlanie niż losowe rozszerzenie. Warto pamiętać o tym, że rozszerzenie regionalne czy narodowe jest wstępnie geolokalizowene, przez co znacznie większe szanse są na to, że wyświetli się właśnie w tym regionie, do którego jest przypisane.

Należy dobrze przemyśleć wybór domeny i rozszerzenia, szczególnie jeżeli dana witryna ma służyć przez dłuższy czas.

Pozostałe:

Co to jest GDN?

(ang. Google Display Network) Jest to sieć reklamowa Google Ads, umożliwiająca nam wypromowanie marki, usługi, produktu itp. Reklamy przedstawiane są

Czytaj całość...

Sprawdź również nasze wpisy: