Agencja Marketingowa M16.pl

Co to jest DNS?

DNS (ang. Domain Name System) – jest to usługa, która ma za zadanie tłumaczenie nazw domen na adresy IP przypisanych do serwera, albo innego urządzenia w sieci.

Aktualnie, brak systemu nazw domenowych (DNS) wprowadziłby znaczne trudności w korzystaniu z internetu. Wszyscy użytkownicy internetu, zamiast wpisywać w pasek wyszukiwania, łatwą do zapamiętania nazwę domeny, np. m16.pl byłby zmuszony do wpisania adresu IP: 94.152.206.79, aby wejść na stronę. W wyniku tego już w latach 80-tych zaczęły powstawać pierwsze iteracje systemu tłumaczenia nazw domen. Celem tych systemów było ułatwienie komunikacji między serwerami poprzez uproszczenie procesu tłumaczenia nazw.

Jak działa serwer DNS

 1. Użytkownik wpisuje w przeglądarce adres strony internetowej np. https://m16.pl.
 2. Przeglądarka wysyła zapytanie do serwera DNS z prośbą o zwrócenie adresu IP dla wybranej domeny.pl
 3. Serwer DNS w odpowiedzi zwraca adres IP serwera, do którego przypisana jest wskazana domena.
 4. Przeglądarka nawiązuje połączenie z serwerem o określonym adresie IP, prosząc o wyświetlenie strony dla domeny https://m16.pl.

Do czego służą rekordy DNS

Poza główną funkcją tłumaczenia nazw na adresy IP za pomocą rekordów DNS istnieje również możliwość tworzenia i przekierowywania subdomen. Na przykład, można przekierować usługę poczty elektronicznej na inny serwer.

Z czego składa się rekord DNS

 1. Nazwa – domena (np. m16.pl), subdomena (np. subdomena.m16.pl) lub subdomena typu wildcard (np. *.m16.pl), która definiuje wszystkie nieokreślone subdomeny w konfiguracji.
 2. Typ – określa typ rekordu, który będzie lub jest już zdefiniowany.
 3. TTL (Time to Live) – jest to czas przechowania rekordu w serwerach DNS wyrażony w sekundach.
 4. Priorytet – określa kolejność i wartość wpisu. Używa się go przy rekordzie MX.
 5. Wartość – jest to parametr określający wartość konkretnego rekordu. W zależności od typu rekordu te informacje będą różne np. IP, host czy też informacje tekstowe.

Najważniejsze typy rekordów DNS

 • rekord A (Address) – to jeden z głównych rekordów wskazujących na adres IPv4 (32-bitowy) serwera w sieci.
 • rekord AAAA – to rekord wskazujący na adres IP serwera, ale w wersji IPv6 (128-bitowy).
 • rekord CNAME (Canonical Name) – jest to wpis zastępczy dla rekordu A, gdzie podaje się adres hosta zamiast adresu IP.
 • rekord MX (mail eXchange) – to adres serwera poczty. Za pomocą tego rekordu można przekierować ruch poczty e-mail w danej domenie na inny serwer.
 • rekord NS (Name Server) – adres serwera DNS.
 • rekord SOA (Start Of Authority) – to rekord zawierający główny adres serwera Domain Name System.
 • rekord TXT (Text) – wpis umożliwiający dodanie dowolnego tekstu do rekordu domeny. Często używany do weryfikacji prawa własności do domeny w aplikacjach Google.

Pozostałe rekordy DNS

W usłudze DNS można również znaleźć inne rekordy, takie jak SRV (Service Locator), PTR (Pointer Record) oraz CAA (Certification Authority Authorization).

Pozostałe:

Co to jest GDN?

(ang. Google Display Network) Jest to sieć reklamowa Google Ads, umożliwiająca nam wypromowanie marki, usługi, produktu itp. Reklamy przedstawiane są

Czytaj całość...
Co to jest bot?

Bot – jest to oprogramowanie komputerowe, którego celem jest przeprowadzanie automatycznych działań w sieci. Boty internetowe są coraz częściej wykorzystywane

Czytaj całość...
Co to e-commerce?

E-commerce (e-handel, handel elektroniczny) – działalność polegająca na sprzedaży oraz kupnie towarów lub usług z wykorzystaniem internetu. Klient zamawia towaru

Czytaj całość...
Co to jest crawler?

Crawler – to jest rodzaj internetowego robota, którego głównym celem jest indeksowanie lub pozyskiwanie informacji z witryn internetowych. Bezsprzecznie, największą

Czytaj całość...

Sprawdź również nasze wpisy:

kalendarze firmowe
Kalendarze firmowe

Spis treściKalendarze firmowe – podstawowe informacjeRodzaje kalendarzy – który wybrać?Kalendarze firmowe – Podsumowanie Kalendarze firmowe – podstawowe informacje Kalendarze w

Czytaj całość...