Agencja marketingowa » Słownik Marketingowy » Co to jest CAPTCHA?
Co to jest CAPTCHA?
(ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) - Zadaniem tego testu jest ochrona przed spamem oraz zautomatyzowanymi botami przed wprowadzaniem danych do serwisów internetowych.
Działanie systemu CAPTCHA
System ten działa tak, że przedstawia nam prosty do zrobienia test,
którego celem jest sprawdzenie, czy osoba rozwiązująca jest człowiekiem,
czy botem. Weryfikacja zazwyczaj polega na odczytaniu oraz przepisaniu zniekształconego tekstu z pokazanego obrazka, który w zamyśle autorów nie powinien być możliwy do rozwiązania przez programy komputerowe. Mechanizm ten w przeszłości był jednak atakowany, przez co aktualnie w sieci istnieje wiele różnych odmian tych testów. Są bardziej skomplikowane, ale zapewniają większe bezpieczeństwo. Nowsza odmiana CAPTCHA nazywa się reCAPTCHA, a jej działanie opiera się na połączeniu ochrony przed botami ze wsparciem digitalizacji internetu przez uczestników rozwiązujących testy stworzone przez system.
Zastosowanie ochrony przed botami
Na mechanizmy zabezpieczające przed botami możemy trafić wszędzie.
CAPTCHA jest spotykane najczęściej podczas uzupełniania formularzy, pisania komentarzy, czy tworzenia postów na forach. Test ten ma zapobiegać przed m.in. zautomatyzowanym tworzeniem dużej ilości kont, wielką ilością zapytań do serwera, spamem, podsyłaniem linków w komentarzach. itp.
Dla przykładu, systemy Google wymagają rozwiązania takiego testu, jeżeli wykryją próbę nieautoryzowanego dostępu do konta, lub podejrzany ruch pochodzący z naszej sieci komputerowej. Takie sytuacje napotykają najczęściej osoby, które usiłują użyć wyszukiwarki Google, korzystając z takich rozwiązań jak VPN (ang. Virtual Private Network - wirtualna sieć prywatna).
Rodzaje zabezpieczeń CAPTCHA
W sieci wykorzystuje się wiele odmian tego systemu, tak aby utrudnić botom zadanie. Oprócz najczęściej spotykanego rozwiązania, które wymaga od rozwiązującego przepisać zniekształcony tekst z obrazka, są następujące odmiany:
* podanie odpowiedzi na wyświetlane pytanie (np. co jest stolicą Rosji),
* przepisanie ciągu znaków w określony sposób,
* odpowiedź na pytanie zadane w wersji głosowej,
* rozwiązanie zadania matematycznego,
* zaznaczenie obrazków wyświetlające odpowiedni element,
* zaznaczenie na obrazku określonego przedmiotu,
* dopasowanie brakującego elementu układanki.
Mimo że CAPTCHA nie jest skuteczne w 100%, to i tak zadowalająco podnosi poziom bezpieczeństwa przed botami usiłującymi dostać się do naszych danych, zalać naszą skrzynkę pocztową niechcianą treścią, czy też masowe publikowanie niechcianych informacji na witrynach.