Agencja marketingowa » Słownik Marketingowy » Co to jest DirectAdmin?
Co to jest DirectAdmin?
DirectAdmin - graficzny panel do zarządzania usługami hostingowymi (np. hostingiem WWW lub serwerem VPS) został stworzony w taki sposób, że umożliwia szybkie i łatwe wykonywanie czynności administracyjnych bez potrzeby korzystania z poleceń w trybie tekstowym. Jest prosty w obsłudze i intuicyjny, co ułatwia zarządzanie usługami hostingowymi.
Spis treści
Panel Direct Admin
DirectAdmin oferuje intuicyjny interfejs graficzny, który umożliwia wygodne wykonywanie różnorodnych czynności administracyjnych. Obsługa takiego panelu nie jest skomplikowana i sama w sobie nie posiada elementów trudnych do obsługi, dlatego panel ten jest polecany dla początkowych użytkowników oraz tych mniej zaawansowanych, dla których panel klienta ma być przede wszystkim prosty w obsłudze najważniejszych funkcji. Jednym z najważniejszych atutów panelu DirectAdmin jest fakt, że jest on dostępny w pełnej polskiej wersji językowej. Dodatkowo użytkownicy mogą skorzystać z obszernej bazy pomocy, która krok po kroku pomoże nowym użytkownikom w opanowaniu podstawowych funkcji panelu.
Podstawowe funkcje panelu DirectAdmin
Panel zarządzania serwerem oferuje wiele funkcji, w tym m.in.:
- zarządzanie domenami, subdomenami, certyfikatami SSL,
- zarządzanie ustawieniami DNS domeny,
- tworzenie kont FTP, baz danych MySQL/MariaDB,
- dodawanie, usuwanie kont poczty E-mail, konfiguracja przekierowań i autoresponderów,
- zarządzanie zadaniami Cron,
- dostęp do plików na serwerze,
- tworzenie i przywracanie kopii zapasowych,
- dostęp do logów serwera i statystyk.
Korzystanie z panelu
Direct Admin znajduje zastosowanie w wielu firmach, które świadczą usługi hostingowe dla stron internetowych, serwerów reseller, VPS oraz inne. Jest możliwość dostosowania interfejsu panelu w dowolny sposób, co przyczynia się do unifikacji wyglądu i układu jego elementów zgodnie z indywidualnymi potrzebami. DirectAdmin oferuje pełną kompatybilność z wieloma wersjami systemów takimi jak CloudLinux, Red Hat, Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, FreeBSD, Ubuntu oraz Debian.
Aby zalogować się do DirectAdmin, istnieje możliwość wpisania loginu i hasła bezpośrednio w oknie logowania lub skorzystania z funkcji przejścia bezpośrednio z panelu klienta dostawcy usług hostingowych. Narzędzie Direct Admin zapewnia użytkownikom możliwość stopniowego zdobywania wiedzy na temat obsługi serwera, dlatego cieszy się popularnością wśród użytkowników z różnych zakątków świata.
CPanel jest najbardziej powszechnie stosowaną alternatywą dla DirectAdmin,znacznie bardziej zaawansowanym narzędziem do zarządzania serwerami. Jest skoncentrowane na zapewnieniu kompleksowej obsługi serwerów. Direct Admin oferuje mniejszą liczbę funkcji w porównaniu do bardziej popularnego cPanel, ale jednocześnie wymaga mniejszych zasobów do efektywnej obsługi. Jeśli szukasz prostego rozwiązania dla usługi hostingu WWW i nie masz dużego doświadczenia w obsłudze serwera, wybór panelu Direct Admin jest odpowiednim wyborem. Ten panel nie tylko zapewnia łatwość obsługi, ale również nie wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych.
Panel DirectAdmin - poziomy obsługi konta
W panelu DirectAdmin istnieją trzy stopnie obsługi konta:
Administrator (admin)
Administrator posiada pełną kontrolę nad zarządzaniem wszystkimi kontami i usługami. Jego funkcje obejmują możliwość tworzenia kont dla innych administratorów, resellerów i użytkowników. Może również konfigurować globalne ustawienia serwera, jak również ustawienia związane z bezpieczeństwem. Jest w stanie zarządzać konfiguracją HTTPd i PHP, obsługiwać adresy IP oraz tworzyć lub przywracać kopię zapasową danych. Ponadto, może on także aktualizować oprogramowanie oraz wykonywać wiele innych funkcji.
Sprzedawca (reseller)
Reseller ma dostęp do poziomu sprzedawcy i użytkownika, co umożliwia mu tworzenie pakietów dla użytkowników o niższym statusie, zarządzanie adresami IP oraz serwerami nazw, tworzenie kopii zapasowych dla siebie i swoich klientów oraz personalizowanie szablonów.
Użytkownik (user)
To jest konto użytkownika "końcowego", które udostępnia możliwość zarządzania własną witryną oraz dostęp do kluczowych funkcji panelu klienta. Użytkownik ma możliwość tworzenia i zarządzania domenami, subdomenami oraz przekierowaniami. Może również zarządzać rekordami DNS, kontami FTP, bazami danych oraz skrzynkami pocztowymi. Ten poziom dostępu umożliwia korzystanie z menedżera plików oraz udostępnia dostęp do statystyk.