Czym są Core Web Vitals?

Web Vitals jest pomysłem od Google, które ma za zadanie dostarczać ujednoliconych wytycznych na temat aspektów wpływających na doświadczenia użytkownika z daną stroną, dane te mają być dostarczane twórcom stron internetowych. To jest zbiór parametrów, których celem jest ocena wygody użytkowania strony internetowej z perspektywy użytkownika. Obecnie znamy jedynie trzy wskaźniki, które możemy zaliczyć do tzw. Core Web Vitals (Podstawowych wskaźników internetowych) i są to: FID, LCP, CLS. Metryki wraz z upływem czasu powinny ewoluować i dostosowywać się do ciągle rozwijającej się sieci.

Jakie metryki wchodzą w skład Core Web Vitals?

Przedstawione w 2020 roku przez Google wskaźniki wchodzące w skład podstawowych wskaźników internetowych, skupiają się na pomiarze doświadczeń użytkownika we trzech obszarach:

  • stabilność wizualna.
  • czas ładowania,
  • interaktywność,

Dane są gromadzone oddzielnie dla urządzeń stacjonarnych i mobilnych. Są to, odpowiednio:

  • Largest Contentful Paint (LCP) - czas od początku ładowania witryny do momentu wyrenderowania największego bloku tekstowego, grafiki lub video w obszarze Above the Fold.
  • First Input Delay (FID) - czas, w jakim przeglądarka jest w stanie odpowiedzieć na interakcję użytkownika ze stroną (kliknięcie linku lub przycisku, użycie niestandardowej akcji w JavaScript.
  • Cumulative Layout Shift (CLS) - metryka określająca skumulowane przesunięcia układu, które występują od rozpoczęcia ładowania strony w obszarze Above the Fold.

Jak sprawdzić Core Web Vitals dla mojej strony?

Przykłady podstawowych wskaźników internetowych, które można sprawdzić to:

  • w narzędziu Google PageSpeed Insights - dane laboratoryjne oraz anonimowo zbierane od użytkowników Chrome (CRUX - ang. Chrome User Experience Report)
  • w narzędziu Google Search Console - raport Podstawowe Wskaźniki Internetowe
  • w DevTools w przeglądarce Chrome - zakładka Lighthouse (jedynie dane laboratoryjne)
  • w wynikach wyszukiwania stosując rozszerzenia do przeglądarek - np. Core SERP Vitals - wymagane jest podanie klucza API projektu Google Cloud.
  • w raporcie CRUX udostępnianym jako projekt publiczny BigQuery - konieczność utworzenia projektu Google Cloud
  • w narzędziu Screaming Frog - wymagane podpięcie się do API

Jaki jest wpływ Core Web Vitals na SEO?

Google poinformowało, że od maja 2021 roku podstawowe wskaźniki internetowe zostaną uwzględnione w sygnałach używanych do oceny jakości stron. Te wskaźniki będą brały pod uwagę m. in. przystosowanie strony do urządzeń mobilnych, posiadanie certyfikatu SSL oraz zgodność z wytycznymi dotyczącymi natrętnych pełnowymiarowych reklam. To jednoznacznie wskazuje, że wskaźniki te będą brane pod uwagę podczas ustalania pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Pozostałe:

Co to jest crawler?

Crawler - to jest rodzaj internetowego robota, którego głównym celem jest indeksowanie lub pozyskiwanie informacji z witryn internetowych. Bezsprzecznie, największą

Czytaj całość...
CTR co to?

CTR (pol. współczynnik klikalności) - pełna nazwa to Click-through rate i współczynnik ten ma swoje zastosowanie w marketingu internetowym. Jego celem

Czytaj całość...
API co to?

API, czyli interfejs programowania aplikacji (ang. application programming interface) - jest to zestaw protokołów i reguł, które określają sposób komunikacji

Czytaj całość...

Sprawdź również nasze wpisy:

Pyszny Marketing
Pyszny Marketing

Spis treściMinisite - Pyszny MarketingZapis w umowieReklama na nazwę restauracjiMinisite w pyszne.plCo można zrobić? Minisite - Pyszny Marketing Na facebookowej

Czytaj całość...