Co to jest Witryna internetowa?

Czas czytania: 3 minut

Jest to zbiór stron, adresów, podstron, będących częścią wspólnej domeny.
Nazywa się ją także serwisem internetowym, znajduje się zazwyczaj w obrębach jednego serwera.

Jeżeli ktoś pyta o witrynę internetową, to podaj nazwę domeny, czyli adresu internetowego.

Przykłady oraz rodzaje serwisów internetowych

Nie jest możliwym wymienienie wszystkich rodzai serwisów, czy witryn internetowych. Internet rozwija się w bardzo szybkim tempie, a w sieci cały czas pojawiają się nowe rodzaje witryn.

Wybrane przykłady:

Informacyjne

Zajmują się dostarczaniem informacji skupionych na jednym temacie lub skupionych na wielu tematach.

Ofertowe

Witryny te należą w większości do właścicieli firm, których celem jest oferowanie np. usług pozycjonowania stron.

Szkoleniowe

Użytkownik może na nich znaleźć informacje o poszukiwanych przez niego kursach oraz może natknąć się na sporo cennej wiedzy.

Rozrywkowe

Odwiedzisz je, szukając rozrywki np. Gry online, YouTube.

Blogi

Są prowadzone przez zazwyczaj jedną osobę i skupiają się na tematyce przedstawionej właśnie przez tę osobę.

Sklepy internetowe

Oferują możliwość przeglądania produktów oraz ich zakup, jak i nierzadko sprzedaż.

Hybrydowe witryny internetowe

Witryny, które łączą ze sobą dwie, albo więcej kategorii witryn.

Przykład:

Serwis internetowy posiadający ofertę usług, blogi, jak i komunikator tekstowy. Takie witryny są rozbudowane, wygodne i wiarygodne, dzięki temu, że użytkownicy mają dostęp do wielu funkcji, oraz posiadają wszystkie niezbędne informacje.

Analityka i metryki w witrynach internetowych

Aby monitorować i weryfikować skuteczność, jak i inne statystyki danej witryny, można użyć specjalnych narzędzi, przygotowanych właśnie do tego celu.
Przykładowe narzędzia:

  • Google Search Console
  • Google Analytics
  • Hubspot
  • Hotjar
  • MixPanel

Marketing witryn internetowych

Wyprodukowanie strony internetowej i opublikowanie jej w sieci reprezentując swoją ofertę, jest dużym sukcesem. Aby go dopełnić, należy jeszcze przekonać do siebie czytelników, czyli potencjalnych klientów.

Marketing stron WWW to bardzo obszerne zagadnienie. Można w nim wyodrębnić minimum kilkanaście podstawowych kanałów, dzięki którym będziemy w stanie skuteczniej wypromować naszą witrynę.
Przykładowe, najpopularniejsze narzędzia:

Google Ads

Rozwiązanie firmy Google oparte na płaceniu za generację ruchu i dotarcie do możliwych klientów. Zapłata może być pobrana za kliknięcie reklamy, za jej wyświetlenie, lub inne. Firma oferuje wiele form reklamy.

Pozycjonowanie stron (SEO)

Forma promowania serwisów internetowych polegająca na generacji ruchu organicznego z wyników wyszukiwania popularnych fraz i słów kluczy. SEO jest w stanie zaoferować działania on-site mające na celu optymalizację treści oraz parametrów technicznych witryny, a także działania off-site poza witryną np. pozyskiwanie cennych backlinków.

Content Marketing dla serwisów internetowych

Ma na celu dostarczać treść o wysokiej jakości. Polega na przyciągnięciu uwagi odbiorcy do początkowego etapu zakupu. Warto powiedzieć, że content marketing podnosi wiarygodność oraz poprawia rozpoznawalność marki, osoby.

Social Media

Ruch w serwisach typu Facebook, Reddit, Twitter, jest aktualnie standardem. Każda z tych witryn oferuje ogrom możliwości oraz produktów reklamowych, które umożliwią Ci wypromowanie swojej oferty. Możliwość skorzystania ze skutecznej reklamy jest na wyciagnięcie ręki.

Mailing

Kreacja listy mailingowej wydaje się długim i monotonicznym procesem. O wiele lepiej jest postawić na komunikację z użytkownikiem już od samego początku, zaangażować go w interakcję. Dzięki temu każda następna promocja, ogłoszenie itd. Będzie prawie całkowicie darmowe oraz zdecydowanie łatwiejsze.

Affiliate Marketing

Opiera się na współpracy z osobami, które we własnym zakresie będą sponsorowały Twój produkt. Właściciel witryny internetowej dzieli się prowizją za każdą transakcję, która przyszła dzięki takiej osobie.

Koszt stworzenia strony internetowej

Witryna może zostać stworzona w zakresie własnych możliwości (np. wykorzystując środowisko WordPress). Dzięki dostępnym w internecie zasobów wiedzy, poradników i informacji technicznych, jesteśmy w stanie zrealizować naszą wizję strony internetowej w stosunkowo niedługim czasie.

Jeżeli chcemy postawić na profesjonalistów, to wyprodukowanie takiej strony może kosztować nas zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt jest zależny od poziomu skomplikowania witryny.

Witryna internetowa jest fundamentem dalszych działań promujących

W dzisiejszych czasach posiadanie strony internetowej zdaje się wymogiem, jeżeli chcemy prowadzić własny biznes. Jeżeli jej nie mamy, to będzie trudniej nam wypromować nasze rozwiązania, oraz docierać do większego grona odbiorców.

5/5 - (2 votes)