Agencja Marketingowa M16.pl

Co to jest Cloaking?

Cloaking (ang. zamaskowanie) to technika stosowana przez niektóre strony internetowe w ramach „Black Hat SEO”. Polega ona na przedstawianiu wyszukiwarkom treści innych niż te widoczne dla użytkowników. Najczęściej jest to wykorzystywane w celu manipulacji wynikami wyszukiwań.

Na czym polega Cloaking?

Definicja Coaking mówi przede wszystkim o maskowaniu treści dla użytkowników. Praktycznie działa to w ten sposób, że robotom wyszukiwarek dostarczane są inne treści niż te, które użytkownik jest w stanie zobaczyć po kliknięciu w wynik wyszukiwania. Nie jest to zgodne z zasadami Google, które dotyczą etyki wyszukiwarek i jakości zawartości strony internetowej. Włączenie tej praktyki może prowadzić do zablokowania lub obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania.

Cloakingiem jest często wykorzystywana w celu zmylenia wyszukiwarek i osiągnięcia lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednym z powodów, dla których korzysta się z tej techniki, może być chęć ukrycia treści przed użytkownikami, na przykład treści związanych ze spamem lub phishingiem. Cloaking najczęściej jest związany z witrynami o charakterze pornograficznym oraz hazardowym.

Przykładem takiego działania jest sytuacja, w której po wpisaniu frazy „ciasta serowe” w wyszukiwarkę, zostajemy przeniesieni na stronę, która oferuje treści związane z wynajmem samochodów.

Czy Cloaking SEO poprawia pozycję w wynikach wyszukiwania?

Cloaking jest praktyką, która wprowadza odbiorców w błąd, co stanowi naruszenie ogólnych zasad Google. Korzystanie z tej metody może skutkować znacznym spadkiem autorytetu strony oraz nałożeniem przez Google filtra.

Odmiany cloakingu – Black Hat SEO

W dziedzinie SEO przez wiele lat pojawiło się wiele praktyk mających na celu wprowadzanie w błąd robotów Google i manipulowanie pozycją strony w wynikach wyszukiwania. Jedną z takich praktyk jest Cloaking, która obejmuje:

  • IP cloaking – ukrywanie treści na podstawie adresu IP klienta, dzięki czemu staje się ona niewidoczna dla crawlerów.
  • User-agent cloaking (inaczej IPUA cloaking) – serwowanie innych treści użytkownikom i robotom na podstawie „user-agent” (agent użytkownika wysyłającego żądanie).

Po zidentyfikowaniu użytkownika serwer generuje i prezentuje zawartość, na przykład za pomocą:

  • JavaScript – Ukrywanie treści za pomocą kodu JavaScript, który po wykryciu, czy odwiedzający jest robotem wyszukiwarki, a następnie dostarcza mu inną treść niż użytkownikom.
  • Adobe Flash – Ukrywanie treści za pomocą aplikacji Adobe Flash, która przedstawia robotom treść inną niż użytkownikom. Warto wspomnieć, że najbardziej popularne przeglądarki internetowe nie wspierają już Adobe Flash, wobec czego ta technika jest nieaktualna.
  • Przekierowania – Po ustaleniu użytkownika przy pomocy IP lub “user-agent” strona może wyświetlić swoją oryginalną zwartość, lub przekierować na witrynę o innej treści.

W dziedzinie SEO zaleca się stosowanie taktyk zgodnych z wytycznymi webmasterów Google, znanych jako White Hat SEO. Należy pamiętać, że ukrywanie treści może prowadzić do rygorystycznych reakcji ze strony Google wobec Twojej strony internetowej.

Pozostałe:

Co to jest bot?

Bot – jest to oprogramowanie komputerowe, którego celem jest przeprowadzanie automatycznych działań w sieci. Boty internetowe są coraz częściej wykorzystywane

Czytaj całość...
Co to jest Facebook?

Facebook – jest to platforma społecznościowa umożliwiająca tworzenie osobistych profili, dzielenie się postami, filmami zdjęciami, dodawanie znajomych, tworzenie grup, a

Czytaj całość...

Sprawdź również nasze wpisy: